Son Dakika:

DOĞADA YARALI BULUNAN ŞAHİN, DOĞA VE MİLLİ PARKLAR MÜDÜRÜNE TESLİM EDİLDİ

01 May. 2020 15:48, Cuma

DOĞADA YARALI BULUNAN ŞAHİN, DOĞA VE MİLLİ PARKLAR MÜDÜRÜNE TESLİM EDİLDİ

' Malkara'ya bağlı Izgar Mahallesinde baraj kenarında yaralı halde bulunan KızılŞahin, Tekirdağ DMP Müdürüne Teslim Edildi.'

Tekirdağ DMP Müdürüne Teslim Edildi.'

Malkara'ya bağlı Izgar Mahallesinde tarlasına giden bir vatandaşın bulduğu uçamayan ve nesli tükenmekte olduğu için koruma altında olanKızıl Şahin, Doğa ve Milli Parklar İl Müdürü Gökay İnal'a teslim edildi.

   Malkara'ya bağlı Izgar Mah' Malkara'ya bağlı Izgar Mahallesinde baraj kenarında yaralı halde bulunan  KızılŞahin, allesinde oturan Ali Şenol ( 48), eşi Emine Şenol (42), ile birlikte baraj boyundaki tarlalarına giderken gördükleri Şahin'in uçamadığını fark ettiler.

  Ertesi günde yeniden tarlasına giden Ali Şenol, Şahin'in uçamadığını, kanadını kaldıramadığını fark etti.

  Yaralı olduğunu düşündüğü Şahin'i alarak evine getirdi ve bir odasına koydu.

  Ertesi gün yaralı olduğunu düşündüğü Şahin'i köyden bir öğretmene ulaşarak yetkililere haber vermesini istedi.

  Telefon ile ulaştıkları Doğa ve Milli Parklar Tekirdağ  İl Müdürü Gökay İnal mahalleye gelerek Şahin'i teslim aldı.

  Şahin'in büyük bir yarası olmadığını belirten Doğa ve Milli Parklar İl Müdürü Gökay İnal AA Muhabirine yaptığı açıklamasında " Çok fazla bir şeyi yoktur. Veteriner arkadaşımız müdahale edecektir. Eğer gerek duyarsa. Gerek duyarsak İstanbul Veterinerlik Fakültesine götüreceğiz. İyi görünüyor, fazla bir şeyi görünmüyor. ama tabi bilemiyoruz. Kırığı falan varsa ona göre müdahale edilecek. Bende teşekkür ediyorum hassasiyetinizden dolayı." dedi.

  Eşiyle birlikte tarlaya gittikleri sırada Şahin'i gördüklerini belirten Emine Şenol ise " Yolda rastladık. Onu biz uçacak zannettik. Uçmadı. Biraz yürüdü. Yeniden uçmaya çalıştı. Uçamadığını gördük. Onu biz bıraktık orada. Sonraki gün yeniden gitti eşim. Yine aynı yerinde duruyordu. Ordan almış eve getirdi onu. Biz ona su koyduk, yem verdik, et verdik, onları yedi. Yetkililere haber verdik. Yetkililer aldılar onu. İnşallah iyileşir, doğaya gider. "dedi.

   Yaralı olduğunu düşünerek evine alıp, Doğa ve Milli Parklar Müdürlüğüne haber vererek alınması sağlanan Şahin, Tekirdağ DMP Müdürlüğü veterinerlerince kontrol edilecek, iyileştikten sonra da yeniden doğal hayata bırakılacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 70 kez okundu..

Habere yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yapmak için tıklayınız..